Cena Alice Garrigue Masarykové

Ve středu 9.12.2015 v předvečer mezinárodního dne lidských práv proběhlo slavností předávání ceny Alice Garrigue Masarykové.

Tuto cenu od roku 2004 každoročně předává americká ambasáda v čele s americkým velvyslancem. Cena se předává za práci v oblasti lidských práv. V letošním roce cenu předával americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Oceněna byla ředitelka základní školy v Trmicích na Ústecku, paní Marie Gottfriedová. Ta ve své škole prosazuje inkluzivní systém vzdělávání.  Gottfiredová podotkla, že trmická škola pracuje s dětmi, které jsou těžce zdravotně postižené, dětmi cizinců, romského původu, s nadanými žáky i žáky s poruchami učení. Školu v Trmicích navštěvuje více než třetina romských žáků a podle Gottfriedové se ve škole prakticky nevyskytuje rasismus nebo předsudky.

Shapiro navštívil školu v Trmicích letos na začátku března společně s velvyslankyněmi Velké Británie Jan Thompsonovou a Norska Siri Ellen Sletnerovou. 

Předání ceny v rezidenci amerického velvyslance se zúčastnili také členové žákovské hudební skupiny Trmikus ze školy v Trmicích. V průběhu večera zahráli několik písní, mimo jiné píseň Golden Eye z filmu o agentu Jamesi Bondovi. Po předání ceny přibližně třicet hostů slavnostního večera zhlédlo krátký animovaný film  trmických žáků o okupaci ČR.

Za naši organizaci se předávání ocenění Alice Garrigue Masarykové zúčastnila paní ředitelka Helena Grundmanová.